Dobrá Voda

Vítejte u nás.

Část osady Dobrá Voda, která leží na území katastru Pozďátky, patří k obci Slavičky. Osada leží v malebném údolí s překrásnou krajinou. Druhá část osady patří pod Kožichovice, hranici katastrů tvoří potok Markovka. Pojmenování Dobrá Voda vzniklo, patrně již před rokem 1700, podle pramene sirnato-železité vody ve studánce, o jejichž léčivých účincích psal již roku 1765 fyzik a lékař Jan Křtitel Michal Sagar ve spise Krátká zpráva o pozďátecké zdravotní studni nedaleko Třebíče na Moravě.  

Nacházely se zde lázně, které bývaly tradičním výletním místem nejen Třebíčanů, ale i zahraničních hostů. Léčil se zde především revmatismus. V části, která patří k obci Slavičky, se nachází celkem pět domů. Obec zdobí i kaplička Panny Marie sedmibolestné, v roce 2016 byla vedle ní postavena turistická odpočívka s informačním panelem o historii území. 

Kilometr východně nad Dobrou Vodou se nachází další místní část Pozďátky. Na jaře roku 2003 převzali hlavní objekt bývalých lázní skauti a skautky z Třebíče. Dobrou Vodou prochází značená cyklostezka pokračující do Pozďátek. Podél Markovky lze dojít přes chatovou oblast v údolí až k řece Jihlavě a do Vladislavi.